Uudis

TEHIK rakendab patsiendiportaalile 20-minutilise külastuspiirangu

Esmaspäevast, 17. maist avatakse vaktsineerimine Covid-19 vastu kõigile üle 16-aastastele.Foto: Andrea Piacquadio/ Pexels

Täna ületas digiregistratuuri ootejärjekord kohati 20 000 inimese piiri, mistõttu pandi ennelõunal järjekord tunnikeseks suisa pausile. Õhtul rakendub patseindiportaalile külastuspiirang ehk digiloos tuleb oma toimingud ära teha 20 minutiga.

“Suure koormuse tõttu pidime kasutajate arvu piirama ja järjekorra peatama ning teeme seda vajadusel veel,” kommenteerib tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) kommunikatsioonijuht Karilin Engelbrecht. “Palume mitte tulla inimestel lihtsalt huvi pärast vaatama, kui pikk on järjekord. Sellega väheneb broneerimise võimalus neil, kellel selleks päriselt soov ja vajadus on. Samuti avaneb võimalus alla 30-aastastel aegu broneerida alates kella 19-st, seega palume ka noorematel järjekorda mitte tulla.”

Õhtuks on TEHIK piiranud kasutaja broneeringu tegemise aja 20 minutile – pärast seda logitakse inimene automaatselt süsteemist välja, et järgmised inimesed vaktsineerimise broneerimisele pääseksid.

Engelbrecht nendib, et digiregistratuur ei ole selliseks koormuseks ehitatud. Tegemist ei ole ka eraldiseisva süsteemiga – digiregistratuuriga on omakorda seotud haiglate süsteemid, mis samuti ei ole sellise koormuse jaoks mõeldud.

“Iga kord, kui inimene teeb üle Eesti otsingut vaktsiinide kohta, läheb see päring kõigi haiglate IT-süsteemidesse,” näitlikustab Engelbrecht. “Tegime kiire arvutuse: selleks, et 20 000 kasutajat korraga teenusele lasta ehk et ööpäevaga pääseks broneerima terve Eesti elanikkond, oleks vaja süsteemile täiendavat ülalhoiukulu ca 15 miljonit aastas. Sellele lisanduks veel haiglate süsteemide arendamise ja ülalpidamise kulud. See ei oleks kuidagi mõistlik maksumaksja raha kasutamine. See on ühekordne vajadus. Palume kõigilt kannatlikkust – mõne päevaga on suur tung möödas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.