Spordiarst hoiatab: õlu ei kuulu treeningjärgsesse menüüsse

Foto: Shutterstock

Soodsad lumeolud on pannud inimesed agaralt suusatama ning paistab, et sel talvel saavad kõik soovijad ennast proovile panna ka mitmel suusatamise tervisespordivõistlusel.

Seetõttu tuletab Qvalitas Arstikeskuse manuaalterapeut ja spordiarst dr Gunnar Männik kõigile tervisesportlastele meelde treeningu ja sportimise järgse taastumise olulisust, et vältida hilisemaid ülekoormusest tekkivaid hädasid.

Koormusega tuleb piiri pidada

Männik tõi välja, et tema arstikabinetti satuvad tervisesportlased eeskätt ülekoormusest tekitatud vigastustega, mis paljudel juhtudel väljenduvad lihaspingetes, verevarustushäiretes ning isegi ka närvikahjustustes.

Paljud vigastused, nagu achilleuse kõõluse põletikud, põlveliigese kõhrepõletik ning õlaliigeste põletikulised protsessid võivad arsti sõnul olla seotud ülekoormusega lülisambas.

Sagedaseim ülekoormuse tekitaja tervisesportlaste puhul on vale treeningmetoodika, sellele järgneb vale spordialatehnika ning kolmandaks ongi puudulik taastumine, mille alla kuulub ka ebaõige toitumine ja vedeliku tarvitamine.

Õlu pärast treeningut ei ole hea mõte

Eriti juhib dr Männik tähelepanu alkoholi rohkele tarvitamisele pärast treeningut, eeskätt õlle joomisele.

“Kuigi keskmise tervisesportlase treeningjärgsesse rituaali kuulub aeg-ajalt ka saun ja õlu, siis viimast neist soovitan vältida,” toonitas spordiarst, kelle sõnul kutsub õlle joomine pärast kehalist koormust esile taastumisprotsessi aeglustumise.

Ta selgitab, et iga treeningprotsess põhjustab mikrotraumasid, mis reeglina järgmiseks päevaks taastuvad. Kui aga tarvitada alkoholi pärast trenni, siis need mikrotraumad ei pruugi taastuda ja võivad hakata akumuleeruma ning erinevates kehapiirkondade võivad tekkida ülekoormusvigastused.

Venitusharjutusi ei maksa unustada

Lisaks alkoholi vältimisele soovitab dr Männik pärast iga treeningut võtta aega venitusharjutuste tegemiseks.

Ta põhjendab, et liigeste deformeerumist kiirendab see, kui liigest ümbritsevad lihased ei ole omavahel tasakaalus ja tekivad sundasendid. Selle vältimiseks on vaja lihaseid venitada ja teha vastavaid harjutusi. Eriti põlve-, puusa- ja õlaliiget ümbritsevatele lihastele.

Valu ei tohi jätta tähelepanuta

Kõige olulisem on spordiarsti sõnul see, et sümptomite, see tähendab valu avaldumisele ei tohi jätta reageerimata.

Juhul kui ei ole tegemist traumaga, siis on veel 3-4 kuu jooksul peale esmast valu avaldumist võimalus hakata keha ravima spetsiaalsete harjutustega füsioterapeudi juhendamisel.

Manuaalteraapiaga on võimalik organismis käivitada enda ressursid, mis aitavad kehal uuesti tööle hakata ning sellega üldse vältida ravimite tarvitamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.